fbpx

Saatse muuseum ja kirik


Saatse seto muuseum on Setomaa muuseumidest kõige vanem ja samas kaasaegseima ekspositsiooniga. Tegu on paigaga, kus innovatsioon põimub ajalooga ning kultuuri eksponeerimisel on oluline esitlusviisi kunstiline teostus.

T
asub kindlasti minna kasvõi sellepärast, et teel Värskast muuseumisse ületate Eesti-Vene kontrolljoont tervelt neljal korral (ja samapalju teel tagasi) ja pärast muuseumi külastust on võimalik käia mööda väikest matkarada otse vene piiri ääres, silmitseda lähedalt liivariba ja okastraati, millega on poolitatud ajalooline Petserimaa.

Setomaa muuseumide lugu algas tegelikult Saatses, kohaliku koolmeistri Viktor Veeberi kogumisaktsiooniga, millega muuseumi looja pani aluse selle rikkalikule fondile. Muuseumis on tunda ka asutaja poja, kunstnikust Renaldo Veeberi kätt, kes on kaunistanud muuseumi mitme seinamaalinguga.

Saatses asub ka vana Saatse kirik ja kalmistu, mis muutub igal aastal väga rahvarohkeks kohaliku külapüha - Saatse Päätnitsa - ajal. Päätnits on reede enne Iljapäeva (2. augustil), mil Saatsesse kogunevad kõik, kelle omaksed on seal maetud ning pärast kirikuteenistust, ristikäiku ja surnuaiapüha algab külakirmas.

Lisainfot lahtiolekuaegade ja kontaktide kohta leiab muuseumi kodulehelt.