fbpx

Õrsava loodusrada


Õrsava matkarada Värskas annab hea ülevaate Setomaa loodusest, minevikust ja olevikust. Rada kulgeb ümber Lämmijärve lahe. Seda lahesoppi kutsutakse küla nime järgi Õrsava järveks. Rajatised võivad olla kohati amortiseerunud, matkates tasub olla tähelepanelik ja ettevaatlik ning kasutada matkamiseks sobivat varustust.

E
simene osa teekonnast annab väikese ülevaate ajaloost, teine loodusest. Värska keskusest on kõige parem rajale minna Hirvemäe Puhkekeskuse juurest. Raja esimesel kilomeetril on märgistus pisut hõredavõitu, kuid hoia järvekallast silmas, siis pole eksimist karta. Peagi jõuad 1926. aastal Eesti kaitseväe poolt rajatud ehitisteni.

Kunagi paiknesid Värskas ja Värska ümbruskonnas ratsa- ja kahurväelaste väljaõppelaagrid ning polügoonid. Lahe ääres, vaatega järvele ehitati kõrgemate ohvitseride elamud. Praeguseks on osa neist taastatud, osa seisab selle ootel. Lisateavet saad infotahvlilt. Mitte kaugel kindralite elamutest paikneb väike rohune rand ja nüüdseks juba suletud esimene Värska vee puurkaev.

Põnev on teada saada, et mineraalvesi paikneb 400 m sügavusel nii suure rõhu all, et puuraugu avamisel tõusis veesammas 20 m kõrgusele. Muudki huvitavat mineraalvee kohta kirjeldab infotahvel. Edasi möödub teekond lauluplatsist ja keerab üle Värska oja viiva silla järve teisele kaldale. Tagasitee on vaheldusrikas, kulgedes järveäärset männimetsa pidi. Rada ületab sildu, möödub RMK Värska puhkemajadest (suplemisvõimalus) ning RMK Luige puhkemajast.

Pärast nelja kilomeetri läbimist jõuad Värska-Tartu maanteele. Tee parempööre, ületa laht mööda maanteesilda ja lõpeta matk Hirvemäe Puhkekeskuse juures. All rannas saab ujuda ja päikest võtta.

Rada on läbitav ka tõukerattaga. Jõukohane kõigile. Rada tähistatud matkaja logoga viitadega.