fbpx
Seto rahvarõivastes tüdrukud joovad Värska kuurortravikeskusest mineraalvett.
Milline on eriline ja ehe puhkus Setomaal?
14/06/2018
Värska kuurortravikeskus Setomaa Aasta ettevõtjate seas
18/01/2021


Värskas valmib järelravi kava viirusesse nakatunuile

KUKU raadio intervjuu Vello Saarega


Kui üldse midagi haiglatest tulevatest uudistest positiivset välja lugeda, siis seda, et lisaks koroonaviirusesse nakatunuile on juba ka tervenenuid. Ka neid, kes tulevad intensiivravist välja selle raske haiguse järel. Selge see, et nüüd kerkib küsimus nende inimeste järelravi võimaluste kohta, millest seni pole praktiliselt üldse kõneldud. Nüüd on hea võimalus saada selles osas selgust Värska kuurortravikeskuse juhataja Vello Saare käest.

Saatejuht: Leida see võimalus ja hea nišš pakkuda järelravi Covid-19 viirusele on hea mõte. Alustate esiti e-nõustamise ja raviskeemi loomisega. Kust on teil see parim teadmine nüüd tulnud, koostamaks raviplaani kõigile neile, kes on sellest haigusest välja tulnud ja vajavad taastumist?

Vello Saar: Ega siin pole mingisugust jalgratta leiutamist vaja teha. Oleme 40 aastat osutanud teenuseid inimestele nende vahenditega, mis meil olemas on ja millega oskame toimetada. See ampluaa, milliste diagnooside või näidustusega on võimalik kuurortravist abi saada, on päris aukartust äratav. Kuna sellesse loetellu on läbi aegade kuulunud ka ülemiste hingamisteede ja neist põhjustatud probleemide leevendamine, siis see teadmine ongi tulnud selle pealt. Meil on olemas seda tüüpi murede leevendamiseks ainukesena Eestis niisugune ressruss, nagu ravimineraalveed. Nii praktika kui ka uuringute põhjalt on need sobilikud ägedate põletike kui ka väiksemate vaevuste leevendamise jaoks.

Kui mõtleme ajas pisut tagasi, siis Eestimaal on väljaspool suuremaid asulaid olnud läbi aegade mitmeid sanatooriume, mis tuberkuloosipuhangu puhul olid kopsuhaigetele ette nähtud. Mingis mõttes võib hästi unustatud vana teadmist võtta ka uuena.

Nõndaviisi siis ongi, et värske õhuga männimets, ravimuda ja mineraalveed on aidanud tõenduspõhiselt inimesi juba aastakümneid. Ja kui võtta juurde maailmapraktika - kuidas mujal on sellega hakkama saadud - saamegi ilmselt väga tõhusa järelravi meetodi.

Täna peame projektimeeskonnaga järjekordselt ühe asjaliku koosoleku, kus on kaasatud arstidest nii taastusarst, anestesioloog, tänapäevase lähenemisega 6. kursuse arstitudeng, meie maja füsioterapeudid, psühholoogid. Kui palju tarku päid on koos, siis saamegi tulemuseks uue ja asjaliku teenuse.

Sisuks on eelkõige anda abi neile, kes on aktiivravis selle ränga kogemuse läbi teinud ja asunud paranemise teele. Need inimesed peavad edasi liikuma järelravi etappi või mingit otsa pidi ka rehabilitatsiooni. Need on pisut erinevad asjad: järelravi nõuaks pikemat ajaperioodi kohalolekuks ja rehabilitatsioon on lühem periood, kus õpetame lühema aja jooksul inimesele iseseisvaks toimetulekuks kasulikke võtteid ja teeme siis ka sobilikke protseduure.

Protseduurid keskenduvad põhiliselt aeroobse võimekuse parandamisele, lisaks erinevate hingamiseharjutuste õpetamine, kindlasti inhalatsioonid meie käsutuses oleva loodusliku mineraalveega ja ravimineraalvannid sinna juurde. Eks seda koormuse taset peavad arstid iga kord kaaluma - näiteks, kas suuremat füüsilist koormust tähendav ravimudavann on sobilik juurde panna. Mingis mõttes on see natuke rätsepaülikonna õmblemine.

Esiti tuleb seda ülikonda õmmelda distantsilt vaadates. Praegu saab teha ainult veebinõustamist, kus on Värska kuurortravikeskuse spetsialistid kaasatud. See kõik saab teoks nii, et külastada Värska kuurortravikeskuse Facebooki lehte ja seal on vastavad seansid ja kontaktivõimalused olemas.

Praegu oleme käivitanud alates sellest nädalast nõustamise kahel päeval, kus meie füsioterapeudid või mõne teise eriala spetsialistid annavad otse nõu ja näitavad ka võimalusel mintmesuguseid harjutusi ja võtteid, mida on võimalik kaasa teha. Ja kui kohe pole võimalik seda kaasa teha, siis kogu see onlain-maailm on sedavõrd imeline, et kõike saab ka järelvaadata. Ja siis sobival ajal järgi teha.

Eks me kõik loodame, et suured probleemid hakkavad varsti taanduma ja piirangud vähenema ning valmistamegi ette väljumisstrateegiat, mis aitab haigusega võidelnud inimeste füüsilist võimekust taastada.

Värska kuurortravikeskus protseduurid loodusliku mineraalvee vann

Tervüs mineraalviist

Eelkõige ägeda hingamisteede viirusnakkuse läbipõdenud või krooniliste respiratoorsete vaevuste kannatajatele